bezpieczeństwo komputerowe
START > RECENZJE > Hasła

Hasła

Zinformatyzowana rzeczywistość z jednej strony ułatwia nam codzienne życie jednak z drugiej wprowadza dodatkowe niedogodności, jak np. wszędobylskie hasła. Dostęp do poczty elektronicznej, forów dyskusyjnych czy kont bankowych wymaga zalogowania się, a z im większej liczby zasobów korzystamy tym większą liczbę danych musimy pamiętać. W przypadku haseł pomocnymi aplikacjami są tzw. menedżery haseł.

Jednym z programów umożliwiających katalogowanie haseł są HASŁA grupy BLITZ-ART. Program (wersja 1.13) rozpowszechniany jest na licencji freeware, czyli jest bezpłatny zarówno do użytku prywatnego jak i komercyjnego.

Hasła

Instalacja

Program Hasła instaluje się przy pomocy standardowego instalatora z możliwością wyboru języka instalacji (polski\angielski\niemiecki), folderu z plikami aplikacji, nazwy widocznej w menu Start, utworzeniem ikony na pulpicie oraz pasku szybkiego uruchamiania. Zarówno program jak i dokumentacja są w języku polskim.

Nietypowym i kontrowersyjnym zabiegiem producenta jest sposób dystrybucji przez niego wersji bezinstalacyjnej (np. do uruchamiania z napędów typu pendrive). Standardowa forma dystrybucji umożliwia ściągnięcie takiej wersji bezpośrednio ze strony producenta, natomiast grupa BLITZ-ART nie dała takiej możliwości podając jedynie odsyłacz do takiej wersji podczas instalacji programu.

Możliwości

Aplikacja umożliwia gromadzenie wielu haseł w jednym zaszyfrowanym pliku. Program obsługuje wiele plików, dzięki czemu na jednym komputerze może z niego korzystać wiele osób lub jedna osoba może posiadać wiele zestawów haseł. Hasła można eksportować do pliku oraz importować z pliku, dzięki czemu ułatwiona jest archiwizacja baz haseł. Przydatnym dodatkiem jest prosty generator haseł wyręczający użytkowników z wymyślania haseł.

Obsługa

Ogólnie program jest prosty w obsłudze. W momencie logowania podstawiana jest ostatnio wykorzystywana baza danych, więc przy korzystaniu z programu przez jednego użytkownika jego uruchomienie polega tylko na podaniu hasła dostępu do bazy haseł. Po 3-krotnym wpisaniu błędnego hasła pojawia się komunikat z ustalonym wcześniej tekstem mającym za zadanie przypomnienie hasła.

Ciekawostką jest możliwość wykorzystania jako hasła do bazy wskazanych kolorów. Rozwiązanie to jest jednak niedopracowane: wymuszane jest 3-krotne wybranie koloru, po czym trzeba samemu przełączyć się na aplikację oraz fakt powiadomienia o sposobie zabezpieczenia pliku (hasło z klawiatury czy kolory) w momencie logowania (niewskazane ze względów bezpieczeństwa).

Kolejną niedogodnością jest ciągłe gwiazdkowanie pola do wpisywania hasła niezależnie od wybrania opcji czy wpisywane hasło ma być widoczne czy zamiast niego mają pojawiać się gwiazdki.

Rekordy składające się na dane przechowywane w programie to opis, login i hasło (pola obowiązkowe) oraz adres internetowy i notatki (dane opcjonalne).

Podczas wprowadzania hasła można skorzystać z prostego pseudogeneratora 'wymyślającego' gotowe hasła o długości od 1 do 120 znaków (z możliwością wykorzystania także znaków specjalnych, np. $A!). Rozwiązanie takie sprzyja podniesieniu bezpieczeństwa, gdyż nawet pseudolosowy ciąg znaków jest bezpieczniejszy od haseł słownikowych, które tak często są wykorzystywane przez użytkowników komputerów.

Wprowadzając adres internetowy należy pamiętać o przedrostku (np. http://) gdyż bez niego nie będzie można wywołać wpisanego adresu z poziomu programu. Przydałaby się możliwość informowania o tym na poziomie zapisywania rekordu, automatyczne dodawanie lub próba połączenia z kolejnym przedrostkiem w przypadku braku możliwości połączenia z wpisanym adresem.

Przydatną funkcjonalnością programu jest wyszukiwarka rekordów. Wyszukiwanie następuje po nazwie (w programie pole to nazwane jest źródłem) i częściowo zastępuje możliwość grupowania rekordów. Wpisy sortowane są po nazwie w porządku alfabetycznym, a brak grupowania lub choćby możliwości ustawienia kolejności ich wyświetlania utrudnia ich przeglądanie.

Uciążliwą cechą programu jest wyświetlanie okien programu na środku ekranu niezależnie od ustawień konfiguracji programu. W ogóle opcje konfiguracyjne nie działają i chyba są tylko przygotowane pod przyszłe wersje...

Zaletą aplikacji jest czyszczenie pamięci podczas wyjścia z programu, dzięki czemu nie ma niebezpieczeństwa przechwycenia hasła przez inną osobę korzystającą z tego samego komputera oraz możliwość wyświetlania okna aplikacji na wierzchu, co ułatwia kopiowanie loginu i hasła do odpowiednich pól np. na stronach internetowych.

Dokumentacja

Program posiada polską dokumentację przedstawiającą jego instalację oraz konfigurację. Dodatkowo dostępna jest historia zmian aplikacji i licencja programu, natomiast w wersji przenośnej jest także wykaz dodatkowych bibliotek niezbędnych do uruchomienia programu w starszych systemach operacyjnych.

Podsumowanie

Program do zarządzania hasłami Hasła spełnia swoje zadanie umożliwiając względnie bezpieczne gromadzenia haseł. Pamiętanie jednego hasła jest na pewno o wiele prostsze niż kilkudziesięciu :-)

Największą niewiadomą programu jest algorytm użyty do szyfrowania pliku z hasłami. Teoretycznie jego nieznajomość sprzyja bezpieczeństwu, jednak z drugiej strony autorzy programu kompletnie nic o nim nie wspominają, więc nie wiadomo na ile jest on skuteczny. Osobiście uważam, że na dzień dzisiejszy najbardziej bezpieczne jest połączenie ogólnie znanych algorytmów z własnymi.

Brak możliwości grupowania rekordów utrudnia wykorzystanie programu Hasła przez osoby posiadające bardzo wiele haseł/loginów, jednak pomimo tego braku oraz mimo przedstawionych drobnych niedogodności, aplikacja jest pomocna w codziennej pracy z hasłami i całkiem dobrze spisuje się w codziennym użytkowaniu.

Podstawowe zalety:

  • prosta obsługa
  • dostępność wersji bezinstalacyjnej
  • widoczność programu ponad innymi oknami
  • możliwość uruchamienia aplikacji o wskazanych adresach

Podstawowe wady:

  • brak informacji o wykorzystanym algorytmie kryptograficznym
  • brak możliwości grupowania rekordów
  • niedziałające opcje konfiguracyjne
dostarczył: wybór własny redakcji
producent: BLITZ-ART, www.blitz-art.com

oprogramowanie


ciekawostki
Czy wiesz, że nie tylko oko czy odcisk palca są wykorzystywane w biometrii? Człowiek posiada więcej unikalnych cech po których można go wyróżnić spośród innych.
popularne cechy biometryczne

Myślisz, że wirus komputerowy to tylko program? A czy uwierzysz, jeśli się dowiesz, że może to być także informacja przekazana chociażby ustnie?
rodzaje wirusów komputerowych

Użalasz się nad sobą po sformatowaniu karty pamięci z wakacyjnymi zdjęciami? Pamiętaj, że istnieją programy odzyskujące dane, także darmowe.
programy do odzyskiwania danych


.: krs :.