bezpieczeństwo komputerowe
START > RECENZJE > Hakin9 4/2005 - pharming, SIP, RTP, podpis elektroniczny, bezpieczeństwo Java VM

Hakin9 4/2005

dostarczył wydawca: Software-Wydawnictwo, www.software.com.pl, www.hakin9.org

W sprzedaży pojawił się najnowszy numer magazynu Hakin9 (4/2005) przeznaczonego dla osób zainteresowanych bezpieczeństwem systemów informatycznych. Do czasopisma dołączona jest już standardowo płyta CD z bootowalną dystrybucją Linuxa - Hakin9 Live, zawierającą przydatne narzędzia, dokumentację oraz samouczki do pogłębienia swojej wiedzy. Praktycznym dodatkiem obecnego wydania hakin9u jest wykaz 80 firm specjalizujących się w firewallach i systemach VPN.

Artykuły składające się na bieżący numer Hakin9u:

  • Pharming - ataki DNS cache poisoning
  • Bezpieczeństwo Voice over IP - protokoły SIP i RTP
  • Darmowy podpis elektroniczny
  • Ataki wykorzystujące luki w modelu bezpieczeństwa Java VM
  • Optymalizacja szelkodów w Linuksie
  • recenzje książek i oprogramowania

Pharming to jedna z odmian phishingu polegająca na przekierowaniu użytkownika na specjalnie przygotowaną stronę. Atak jest o tyle niebezpieczny, że użytkownik praktycznie nie ma szansy na wczesne zorientowanie się o byciu ofiarą takiego ataku, gdyż fałszowaniu podlegają adresy IP przypisane konkretnym domenom. Wszystkim czytelnikom zainteresowanym pharmingiem, a w szczególności atakiem DNS cache poisoning polecam artkuł poświęcony temu zagadnieniu.

Ciekawostką obecnego numeru jest wywiad z Danem J. Bernsteinem (DJB). Już sam tytuł wywiadu "Kiepskie narzędzia tworzą kiepskie oprogramowanie" sugeruje, kim jest bohater artykułu - autor wielu rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa informatycznego oraz twórca 'bezpiecznych' programów, jak np. qmail czy djbdns.


ciekawostki
Czy wiesz, że nie tylko oko czy odcisk palca są wykorzystywane w biometrii? Człowiek posiada więcej unikalnych cech po których można go wyróżnić spośród innych.
popularne cechy biometryczne

Myślisz, że wirus komputerowy to tylko program? A czy uwierzysz, jeśli się dowiesz, że może to być także informacja przekazana chociażby ustnie?
rodzaje wirusów komputerowych

Użalasz się nad sobą po sformatowaniu karty pamięci z wakacyjnymi zdjęciami? Pamiętaj, że istnieją programy odzyskujące dane, także darmowe.
programy do odzyskiwania danych


.: krs :.