bezpieczeństwo komputerowe
START > RECENZJE > Hakin9 3/2004 - tylne furtki, ataki DDoS, Tripwire, analiza powłamaniowa

Hakin9 3/2004

dostarczył wydawca: Software-Wydawnictwo, www.software.com.pl, www.hakin9.org

W sprzedaży pojawił się najnowszy numer magazynu Hakin9 (3/2004) przeznaczonego dla osób zainteresowanych bezpieczeństwem systemów informatycznych. Do czasopisma dołączona jest płyta CD z bootowalną dystrybucją Linuxa F.I.R.E. (Forensic and Incident Response Environment), zawierająca zbiór narzędzi przeznaczonych do analizy powłamaniowej, odtwarzania utraconych danych, skanowania antywirusowego oraz oceny bezpieczeństwa systemów.

Artykuły składające się na bieżący numer Hakin9u:

  • Tylne furtki w systemie GNU/Linux - wybrane metody
  • Ataki DDoS - podstawy i praktyka
  • Tripwire - wykrywacz odmieńców
  • Paranoja w świecie komunikatorów
  • Spamerskie sztuczki
  • Niezaufane języki proceduralne w PostgreSQL - zagrożenia
  • Analiza powłamaniowa - podstawy
  • rezenzje książek i oprogramowania

Tym razem zacznę od krytyki... poprzednio zwróciłem uwagę na nieścisłość w diagramach, a dokładnie o brak elementów końcowych. W tym numerze są dwa takie diagramy: pierwszy bez końca i drugi poprawny (START/KONIEC) - tak jakoś rzuca mi się to w oczy ;-)

Do każdego artykułu przydałyby się także odsyłacze do miejsc pozwalających na pogłębienie wiedzy z danego tematu. Część z artykułów jest na tyle wciągająca, że chciałoby się "jeszcze" tylko nie wiadomo gdzie szukać. Chociaż parę lokalizacji, zajęłyby mało miejsca, a mogłyby się bardzo przydać.

Większość aktywnych użytkowników Internetu korzysta z komunikatorów internetowych. Ciekawe jaki procent tych osób zdaje sobie sprawę z bezpieczeństwa zapewnianego przez te popularne programy? Czy nie martwisz się, że ktoś podsłuchuje Twoja rozmowę? Wierzysz reklamom producentów zapewniającym bezpieczeństwo Twoich danych? Przeczytaj artykuł o komunikatorach i dowiedz się jak jest w rzeczywistości - naprawdę polecam!

Jeżeli dostajesz niechcianą pocztę (spam) to pewnie zastanawiasz się jakim cudem znalazła się ona w Twojej skrzynce, skoro Twój provider zapewnia o stosowaniu filtrów antyspamowych. Oszukuje czy mówi prawdę? Przeczytaj artykuł opisujący sztuczki, którymi posługują się spamerzy do oszukania popularnych filtrów antyspamowych.

W numerze jest więcej ciekawych artykułów i zapraszam do ich przeczytania. Większość z nich powinna być obowiązkową lekturą dla administratorów sieci komputerowych, a w szczególności systemów opartych na Linuxie.


ciekawostki
Czy wiesz, że nie tylko oko czy odcisk palca są wykorzystywane w biometrii? Człowiek posiada więcej unikalnych cech po których można go wyróżnić spośród innych.
popularne cechy biometryczne

Myślisz, że wirus komputerowy to tylko program? A czy uwierzysz, jeśli się dowiesz, że może to być także informacja przekazana chociażby ustnie?
rodzaje wirusów komputerowych

Użalasz się nad sobą po sformatowaniu karty pamięci z wakacyjnymi zdjęciami? Pamiętaj, że istnieją programy odzyskujące dane, także darmowe.
programy do odzyskiwania danych


.: krs :.