bezpieczeństwo komputerowe
START > RECENZJE > Hakin9 2/2004 - rozpoznawanie systemu operacyjnego, spam

Hakin9 2/2004

dostarczył wydawca: Software-Wydawnictwo, www.software.com.pl, www.hakin9.org

W sprzedaży pojawił się najnowszy numer magazynu Hakin9 (2/2004) przeznaczonego dla osób zainteresowanych bezpieczeństwem systemów informatycznych. Tradycyjnie już do czasopisma dołączona jest płyta CD zawierająca m. in. bootowalną wersję systemu Hakin9 Live.

Artykuły składające się na bieżący numer Hakin9u:

  • Kilka ciekawych metod rozpoznawania systemu operacyjnego
  • Jak wysyłany jest spam
  • Piszemy shellcode dla systemów MS Windows
  • Ochrona przed spamem na serwerze
  • Porównanie serwerowych filtrów bayesowskich
  • felieton dotyczący włamań do banków
  • recenzje książek i oprogramowania

Głównym tematem tego numeru jest spam, czyli niechciane wiadomości. Temat jest jak najbardziej na czasie, gdyż obecnie spam jest, oprócz wirusów komputerowych, największym utrapieniem osób korzystających z Internetu. Początkującym użytkownikom Tomasz Nidecki krok po kroku wyjaśnia techniki wykorzystywane przez spamerów do masowej wysyłki poczty elektronicznej, a wraz z Michałem Taleckim autorzy przedstawiają różne metody stosowane do zwalczania spamu. Niejako uzupełnieniem ich artykułu jest porównanie przez Sama Holdena filtrów statystycznych służących do walki ze spamem. Artykuły te powinny być obowiązkową lekturą dla administratorów serwerów pocztowych. Może po ich przeczytaniu i zastosowaniu się do przedstawionych w nich rad nasze skrzynki pocztowe zawierałyby mniej "elektronicznych śmieci".

Jedyną zauważoną przez mnie nieścisłością tego numeru jest brak na niektórych diagramach wyraźnie zaznaczonych elementów granicznych (START/KONIEC). Wszystkie znane mi notacje przedstawiające działanie algorytmów wymagają podania jego punktu rozpoczęcia (tylko 1 element START) oraz wszystkich punktów jego zakończenia (jeden lub wiele elementów KONIEC). Jest to tylko drobna nieścisłość i w niczym nie umniejsza wysokiej przydatności samych diagramów w zrozumieniu artykułów.

Nowością wprowadzoną od tego numeru są ramki przy każdym artykule zawierające jego streszczenie oraz opis minimalnej wiedzy niezbędnej do jego zrozumienia. Jest to niewątpliwie dobre posunięcie ze strony wydawcy i wg mnie powinno być kontynuowane. Przydałoby się jeszcze zamieszczanie przy każdym artykule odsyłaczy do materiałów pozwalających na pogłębienie swojej wiedzy z omawianego w artykule zagadnienia.


ciekawostki
Czy wiesz, że nie tylko oko czy odcisk palca są wykorzystywane w biometrii? Człowiek posiada więcej unikalnych cech po których można go wyróżnić spośród innych.
popularne cechy biometryczne

Myślisz, że wirus komputerowy to tylko program? A czy uwierzysz, jeśli się dowiesz, że może to być także informacja przekazana chociażby ustnie?
rodzaje wirusów komputerowych

Użalasz się nad sobą po sformatowaniu karty pamięci z wakacyjnymi zdjęciami? Pamiętaj, że istnieją programy odzyskujące dane, także darmowe.
programy do odzyskiwania danych


.: krs :.