bezpieczeństwo komputerowe
START > PUBLIKACJE > funkcjonalność programów antywirusowych

funkcjonalność programów antywirusowych

Dobry program antywirusowy powinien charakteryzować się zarówno dużą skutecznością wykrywania niebezpieczeństw jak i możliwie największą prostotą obsługi.

Antywirus składa się z szeregu funkcjonalnych modułów odpowiedzialnych za wykonywanie określonych funkcji, a liczba modułów uzależniona jest od producenta danego programu. Poniżej przedstawione zostały najczęściej stosowane funkcjonalności programów antywirusowych:

Historycznie najstarszym modułem jest skaner antywirusowy odpowiedzialny za sprawdzanie wybranych części systemu pod kątem występowania wirusów (tzw. skanowanie systemu). Uruchamiany jest on przez użytkownika (skanowanie na żądanie) i tylko wówczas może usuwać ewentualne wirusy.

Następnym modułem jest działający w tle monitor antywirusowy. Ta rezydentna część programu antywirusowego odpowiedzialna jest za ciągłe nadzorowanie chronionego systemu (np. wszelkie operacje na plikach). Monitor uruchamiany jest zazwyczaj automatycznie podczas startu systemu i działa aż do jego wyłączenia, dzięki czemu jest to obecnie podstawowe źródło ochrony antywirusowej.

Kolejna część funkcjonalna antywirusa to skaner pocztowy mający za zadanie ochronę systemu przed niebezpieczeństwami pochodzącymi z poczty elektronicznej (obecnie najczęstszy nosiciel wirusów). Moduł ten sprawdza wiadomości wraz z załącznikami i w przypadku wykrycia wirusa podejmuje działania określone przez użytkownika (np. usuwa wirusa jeżeli jest taka możliwość, a jeżeli nie ma to usuwa zawirusowany plik).

Skaner skryptowy ma za zadanie sprawdzać uruchamiane skrypty pod kątem występowania niebezpiecznego kodu. Po znalezieniu takiego kodu uruchomienie skryptu zostaje wstrzymane.

W zależności od producenta programu i przyjętych przez niego rozwiązań zarówno skaner pocztowy jak i skaner skryptowy są oddzielnymi modułami (samodzielne programy) lub są częścią składową monitora antywirusowego.

Ważnym elementem każdego programu antywirusowego jest jego uaktualnianie (aktualizacje systemu antywirusowego). Aktualizacji podlega przede wszystkim baza rozpoznawanych sygnatur wirusów, przez co program dowiaduje się o nowych zagrożeniach przed którymi na chronić.

W celu zapewnienia jak największej funkcjonalności programu antywirusowego producenci wyposażają go w terminarz. Jego zadaniem jest automatyzacja czynności wykonywanych dotychczas przez użytkowników. Do jego zadań należy m. in. przeprowadzanie aktualizacji w odstępach czasu określonych przez użytkownika czy okresowe uruchamianie skanera antywirusowego (np. co piątek o 18:00 lub podczas działania wygaszacza ekranu).

Kolejnym modułem często pojawiającym się w programach antywirusowych jest kwarantanna. Polega ona na zapisywaniu nieuleczalnych w danej chwili plików w bezpiecznym formacie uniemożliwiającym dalsze rozprzestrzenianie się wirusa. Pliki takie można próbować wyleczyć przy pomocy nowszych aktualizacji lub wysłać do producenta programu w celu przeprowadzenia ich dokładnej analizy i ewentualnej naprawy.


Człowiek się ciągle uczy...
Czy wiesz, że nie tylko oko czy odcisk palca są wykorzystywane w biometrii? Człowiek posiada więcej unikalnych cech po których można go wyróżnić spośród innych.
popularne cechy biometryczne

Myślisz, że wirus komputerowy to tylko program? A czy uwierzysz, jeśli się dowiesz, że może to być także informacja przekazana chociażby ustnie?
rodzaje wirusów komputerowych

Użalasz się nad sobą po sformatowaniu karty pamięci z wakacyjnymi zdjęciami? Pamiętaj, że istnieją programy odzyskujące dane, także darmowe.
programy do odzyskiwania danych

polecane zagadnienia
bezpieczne hasło
poznaj cechy dobrych haseł i tylko takie stosuj, wykorzystuj podane zasady w celu zwiększenia bezpieczeństwa dostępu do swoich danych

programy antywirusowe
naucz się poprawnie konfigurować swojego antywirusa, włącz to co często jest wyłączane i czuj się bezpieczniej uruchamiając obce pliki

bezpieczeństwo WiFi
skonfiguruj tak swój punkt dostępowy, aby nikt niepowołany nie dostał się do Twojej sieci


.: krs :.